PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

 

2012/2013

Zapusty, czyli ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku kończące się zawsze we wtorek przed środa popielcową obchodzili również gimnazjaliści naszej szkoły. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod opieką pani Ismeny Dzięgielewskiej zorganizował dyskotekę. Uczestnicząca w niej młodzież bawiła się fantastycznie. Wybrano króla i królową balu, którymi zostali Gabrysia Mańkowska z 3a i Rafał Frącz z 3b. Kryterium wyboru był najciekawszy i najzabawniejszy strój karnawałowy.

album fotografii
wyk. Wioletta Perkowska

 

2010/2011

Dnia 8 lutego 2011 r. Samorząd Uczniowski gimnazjum wraz z opiekunami p. Lucyną Ilów i p. Mariuszem Oliwą przygotowali wspaniałą imprezę karnawałową. Wszyscy, którzy przybyli na zabawę w przebraniu wzięli udział w konkursie na najciekawszy strój karnawałowy. Zwycięzcą okazał się Marcin Farganus z klasy 3 przebrany za rudowłosą gospodynię domową.


fotografie z imprezy
 

KARNAWAŁ 2009

                                         

KARNAWAŁOWE SZLEŃSTWO

 

Karnawał najczęściej rozpoczyna się w dniu Trzech Króli (6 stycznia) i kończy się w Środę Popielcową . Od wieków była to głównie okazja do objadania się przed nadchodzącym

40-dniowym postem ,o czym świadczy już jego sama nazwa tego święta pochodzącą

od łacińskiego carne vale - żegnaj mięso.

Do głównych tradycji karnawałowych należą oczywiście zabawy, bale i parady. Najbardziej znane  to karnawał w Rio de Janeiro i w Wenecji. Parady trwają kilka dni. Jest

to okres oczekiwany często przez cały rok, uczestnicy przygotowują specjalnie na tę okazję stroje karnawałowe niezwykle bogato zdobione, mieniące się złotem, przepychem, częstym ich elementem są pióra. Szkoły samby w Brazylii rozpoczynają ćwiczenia już w listopadzie, aby cztery dni przed Wielki Postem dać się ogarnąć nieskrępowanemu szaleństwu.

Karnawałowe maskarady na dobre zakorzeniły się w kulturze światowej.

Wierności tradycji dochowują także uczniowie gimnazjum w Olszance. 18 lutego

w przystrojonym hallu szkoły spotkali się amatorzy dobrej zabawy. Warunkiem uczestnictwa  było przyjście w strojach karnawałowych, niektórzy  stanęli na wysokości zadania.

Na sali pojawili gimnazjaliści w różnych  maskach i strojach, były księżniczki, wróżki,

a nawet postać łudząco podobna do Pipi Langstrump. Kamila Dach z II c wcieliła się w postać Czerwonego Kapturka, jednak jej współczesna wersja była o niebo lepsza od bajkowego pierwowzoru. Oprawą muzyczną zajął się Tomek Kasprzycki z III. Dbał, aby gorące rytmy porwały do tańca wszystkich uczestników. Na parkiecie każdy poruszał się swobodnie. Znalazło się kilku chętnych, którzy starali się naśladować swoich idoli z małego ekranu.

 Przez trzy godziny  gimnazjaliści oddawali się nieposkromionym szaleństwom.

O godz. 20 p. M. Oliwa zarządził powrót do domu. Wszyscy rozeszli się, po drodze wspominając jeszcze wspaniałe momenty. Pocieszająca była myśl, że kolejna taka zabawa już za rok.

                                      Abra-kadabra hokus –pokus

 

Jak za pomocą magicznego zaklęcia lub dotknięcia czarodziejskiej różdżki, sala gimnastyczna w Olszance przemieniła się w bajkową komnatę. Superman i Spiderman, Zorro i rycerz, księżniczki i wróżki- wszystkie te postaci spotkały się w tym samym miejscu i o jednakowej porze. Trzeba przyznać, że uczniowie stanęli na wysokości zadania i podczas balu zaprezentowała się naprawdę bogata galeria strojów. Tak więc  decyzja jury, o tym który jest najlepszy, była niezwykle trudna.  Uczniowie mogli jeszcze spróbować swoich sił tańcząc  z balonami. Uczestnikom zabawy przygrywał zespół Casablanca. W przerwach miedzy szaleństwami dzieci mogły się posilić. Czekały na nich smakołyki przygotowane przez rodziców.

            19 lutego bawili się najmłodsi mieszkańcy gminy Olszanka. Od kilku dni wszystkie przedszkolaki były zaabsorbowane wymyślaniem stroju karnawałowego. Efekt wysiłków ich i rodziców został uwieczniony na zdjęciu, bowiem tego dnia był w przedszkolu fotograf. Później przeszli do ozdobionej wcześniej sali. Tam czekał na nich gość- Miko. Najpierw pokazywał im rozmaite sztuczki, później dzieci  same asystowały mu w pokazach iluzjonistycznych. Na koniec wszyscy pogrążyli się we wspólnej zabawie. Po kilku godzinach zwariowanego szaleństwa, zmęczone maluch udały się na obiad.

 

                                                 Tekst przygotowali uczniowie PG w Olszance

<fotki>

 
 
 

 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.